S cílem usnadnit uživatelům používat naše webové stránky využíváme cookies. Používáním stránek Presenter.cz souhlasíte s ukládáním souborů cookie na vašem zařízení.

Jak si vyrobit ručně pletenou deku z příze?

02.12.2019

Jak si vyrobit ručně pletenou deku z příze?

Pokud máte šikovné ruce a baví vás domácí ruční výroba, tak vás pletení deky z příze určitě nadchne! Pletení z příze je dnes čím dál více populární hobby, a to i mezi mladými lidmi.

Nejznámější pletařkou a pravděpodobně i zakladatelkou tohoto stylu je Laura Bireková z Los Angeles. Laura sice používá místo jehlic trubky, ale v zásadě v tom nepoznáte rozdíl. Výroba pletených dek totiž není nijak náročná, zvláště když budete mít po ruce tento návod.

Z příze se dá uplést jak domácí deka, tak i třeba přehoz či pěkná šála přes krk. Krásně vás zahřejí, a také jsou příjemně hebké na dotek. Navíc slouží i jako pěkný designový doplněk do domácnosti!

Pletením deky z příze uděláte něco pro sebe i pro druhé, a zasloužíte si jejich obdiv. Upletená deka Vám zajistí pohodlí a překrásnou pastvu pro oči. Hrdost při každém pohledu na Vaše dílo nebude výjimkou. Pokud si chcete pořídit pletací přízi v balení za zvýhodněnou cenu klikněte zde.

Příze:

Jak vůbec začít?

Pokud rádi nosíte jakékoliv náramky či prstýnky, které vám pří práci běžně nevadí, tak je i přesto na čas pletení deky raději sundejte. Běžně se stává, že se do příze prstýnek zasekne, což způsobí řadu nepříjemností. Přízi je také dobré nechat kolem jednoho dne venku, aby z ní vyprchalo nepříjemné zadušení z obalu a nabrala nový nádech. A nakonec, přízi rozhodně nijak nestříhejte, pouze trhejte, jelikož je to velice jemný materiál, a je důležité s ním pracovat opatrně!

 

A jdeme na to!

Je několik způsobů, jak vytvořit tuto překrásnou deku. Buďto si pořídíte obrovské jehlice či nějakou proprietu jako třeba trubky, a následně budete přízi postupně navlékat na svou ruku, nebo je tu také možnost, že budete mít přízi rozloženou na stole a budete postupně vytvářet smyčky. Druhou možnost jsme zvolili jako nejlepší variantu, a tu vás v tomto článku naučíme.

 

První část pletení

Přízi si rozložte na stůl, vezměte vlnu a nejprve udělejte malé očko, aby vypadalo jako malé psací e. Očko nijak neutahujte a ani nevytvářejte uzel.

Očko nechte otevřené a protáhněte jím zespod další část z příze. Tak se vám vytvoří smyčka, kterou budete stále opakovat tímto způsobem. Je důležité abyste smyčky neutahovali, jelikož se potom bude navazovat na další řady. Množství smyček udělejte podle toho, jak chcete mít deku širokou. Jakmile vám dojde příze z klubíčka, stačí jednoduše příze svázat k sobě a můžete pokračovat dále.

 

Druhá část - provlékáme smyčky

Druhou řadu vytvoříte tak, že skrze poslední smyčku provlečete další smyčku, která se však musí nacházet nad tou první, a následně přízi protáhnete skrze již vytvořené smyčky z první řady. Poté budete takto tvořit další smyčky vždy na další řady, a takto budete celý proces opakovat stále dokola.

 

A na závěr

Při zakončení stačí poslední kousek příze lehce utáhnout, jako když vytváříte uzel. Přebytek následně vložíte skrze vytvořené smyčky, tak aby nebyl vidět. Nakonec už jen vytvořte poslední smyčku a máte hotovo!

 

Často míváme dotazy, kolik příze je potřeba na jednu pletenou deku. Pravdou je, že záleží na tom, jak ji chcete mít ve skutečnosti velikou. Pro běžnou velikost deky doporučujeme 6 – 10 kusů příze. Záleží samozřejmě i na velikosti oček a síle jejich utažení. S utahováním to ale moc nepřehánějte!

Přízi si můžete pořídit za zvýhodněnou cenu na našem e-shopu zde.

NDk3Mjk0Z